BİR RESSAMIN FIRÇASINDAN SAVAŞIN ACI YÜZÜ

1936 da İspanya kendini iç savaşın içinde buldu. Güçsüz bir Halkçı hükümet tarafından yönetilen İspanya Cumhuriyeti, Franco önderliğinde sağ kanat generallerin ihtilaliyle karşı karşıya kaldı.İspanya,uluslararası komünizm ve faşizm güçlerinin savaş alanına dönüştü. Franco ‘nun vermiş olduğu destekle yeni uçaklarını denemeye hevesli olan İspanyol üniforması giymiş Alman Nazi pilotları savunmasız İspanyol kenti Guernica yı havadan bombaladılar ve kent yerle bir oldu. Bombardımandan kaçmaya çalışan siviller de Nazilerin tüfeklerine hedef oldular.

Picasso, Guernica hakkındaki haberleri dünya basınından öğrenmişti. İspanya’nın Paris büyükelçisi sanatçıdan Paris Dünya Fuarı için bir duvar resmi yapmasını istedi. Picasso pek istekli görünmedi ama Guernica her şeyi değiştirdi va sanatçı hemen yapacağı resmin hazırlıklarına başladı. Resim üzerinde çalışırken söyle diyordu:

" İspanya’daki savaş halka ve özgürlüğe karşı bir savaştır. Bir ressam olarak gericiliğe ve sanatın ölümüne karşı mücadele ettim. Yapmakta olduğum ve Guernica adını vereceğim bu tabloda, ayrıca son eserlerimin hepsinde, İspanya’yı bir sefalet ve ölüm okyanusuna götüren askeri sınıfa karşı duyduğum korkuyu göstermeye çalışmaktayım."

Picasso üç buçuk metre yüksekliğinde ve yedi buçuk metre uzunluğundaki bir tuvale kompozisyonu çizmeye baladı. Tablo siyah beyaz renklerle ve grinin tonlarından oluşuyordu.

                        

Guernica ‘da, 3 hayvan ve 6 insandan oluşan, 9 temel figür vardır.3 hayvanı,boğa,at ve kuş oluşturmaktadır. 6 insanın biri erkek-savaşçı, biri çocuk ve 4’ü kadındır…

Boğa , dik durmakta sola ve ileriye doğru bakmaktadır. Konumunun bilincinde, tehdit edici, onurlu, yürekli, geleceğinden umutludur,  Ana , geriye doğru dikilmiş durmakta, acı içinde yakarmaktadır. Çocuk , geriye doğru yatar-sarkar durumda ölmüştür .

 

Savaşçı ;sırtüstü yatmaktadır, öldürülmüştür.

 

Kuş ;yukarı doğu dikilmiş durumda.Acı-umut içinde çığlık çığlığadır. 

)

 At ;yukarı ve sağa doğru dikilmiştir.Büyük bir ölüm kalım savaşı içinde olduğu görülmektedir

 ;

Lamba-ışık taşıyan el ;sola doğru uzanmakta; olayın gerçek nedenlerini araştırmaya çalışmakta;sorunlara umutla,güvenle, yaklaşmaktadır.

 

Kaçan kadın ;sola doğru dönerek dikilmeye,korku içinde kaçmaya çalışmaktadır…

Yanarak ölen kadın ; panik içinde yoğun bir korkuyla ileriye, yukarı doğru kaçmaya-çıkmaya,çalışmaktadır.

 

Kesik bir kol  :  kırılmış bir kılıcı sıkıca tutmakta…sahip olabileceği tek amacı bırakmamak..ümitsizlik…hatalı amacın sonunu fark etmesi ve bunu göstermek isteyiş.

        

Picasso sorulan sorulara verdiği yanıtta," boğanın dolaysız faşizmi değil,ancak karanlık bir gücü,atın ise İspanya halkını simgelediğini " söylemiştir .

1938 yılında, Paris’te  Guernica ‘nın reprodüksiyonunun yanında duran Picasso ‘ya görevli bir Nazi subayı, " Bunu siz mi yaptınız ? " sorusuna karşılık, Picasso " Hayır,siz yaptınız… " diye cevap vermiştir. Burada en iyi yorumu yapacak olan izleyicidir.

Yüzyıllardır süregelen savaşlarda insanlar bunun acı ve dehşetini yaşamışlardır.Son yüzyıl ise Uluslarası emperyalist güçlerin vahşi çıkarlarına yenik düşen Somali ‘de, Irakta, Filistin’de, Afganistan’da…dünya halklarıdır. Dünya ve doğa dengelerini altüst eden gene aynı çevrelerdir.

Savaşlar ancak ve ancak sevginin paradan daha önemli olduğunu kavrayana kadar sürecektir. Savaş açanlar sevgiden anlamaz diyenlere diyeceğimiz şu olmalıdır: o halde mücadelenizi verin! sevgi için, insanlık için savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için, kardeşlik için, özgürlük ve bağımsızlık için…Savaş yenilecektir elbet bir gün ve ütopyalarımız   gerçeğe dönüşecektir…

 

                    Detaylar bölümündeki katkılarından dolayı değerli dostumuz Dr. İlker ZEKİ   ‘ye de ayrıca teşekkür ediyorum…

Reklamlar