Kuraklık haritası

CNN TÜRK

 

Kuraklık Türkiye’nin tamamına yakınında hüküm sürüyor. Kuraklıktan en fazla etkilenen bölge ise, Düzce ve Akçakoca. Yani, İstanbul’un günlük su ihtiyacının 3’te 1’ini karşılaması umut edilen Melen Havzası.

Birkaç yıl öncesine kadar yağışta Rize ile yarışan Düzce ve çevresi, 2 yıldır Konya’ya dönmüş durumda. İşte Meteoroloji’nin kuraklık haritalarından Melen ‘deki büyük değişim…

Türkiye geçen yılı aratmayan bir kuraklıkla mücadele ediyor. Meteoroloji’nin aylık kuraklık raporuna göre bu yılın haziran ayı geçen yılı bile gölgede bıraktı.

Meteoroloji’nin internet sitesine göre, Karadeniz kıyıları ile Erzincan arasında kalan bölge dışında her yer çok kurak ya da çöl iklimi etkisi altında.

2008 Haziran ayı ile 2007 Haziran ayı kuraklık haritası karşılaştırıldığında ise ortaya çok çarpıcı bir gerçek çıkıyor: Son bir yılda kuraklıkta en fazla artışın olduğu yer Düzce; yani İstanbul’un yıllık su ihtiyacının yarısını karşılayacağı hesap edilen Melen Havzası.

Düzce’deki büyük değişim kuraklık haritasında renklerle anlatılıyor. 1971-2000 yıllarını kapsayan haritada Düzce ve çevresi Türkiye’nin en çok yağış alan şehri Rize ile aynı renkte.

2007’den itibaren ise yeşilin tonu açılmaya başlıyor ve 2008’de artık Düzce de Konya’dan farksız.

Meteoroloji, uzun yıllar ortalaması olarak baz aldığı 71-2000 arasını gösteren harita ile 2008 Haziran ayı haritasının üst üste koymuş. Ortaya çıkan manzara da Melen ‘e bağlanan umutların suya düşeceğini gösteriyor.

Bu yıl haziran ayında Düzce dışında Sinop hariç Batı Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi ve iç kesimleri ile Kayseri, Pınarbaşı, Kütahya, Afyon, Trabzon, Ağrı, Solhan ve Uzunköprü çevreleri de daha kurak geçti.

2008 yazını daha nemli geçiren yerler ise parmakla sayılıyor; Trakya’nın batısı, Elbistan, Sivas, Tokat, Ordu, Giresun, Artvin, Ardahan ve Kars daha nemli bir ayı geride bıraktı.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar